Denklik Almak Zorunlu mu?

Denklik olmadan yasal olarak çalışamayacağınız meslekler şunlardır:

Doktorluk

Eczacılık

İnşaat mühendisliği

Mimarlık

Avukatlık


Bu alanlarda çalışmak için mutlaka YÖK’ten denklik almak gerekmektedir. Ancak yasal olarak denklik başvurusu yapma hakkınız bulunmaktadır.

Özel sektörü yakından ilgilendiren bölümler için denkliğe pek gerek duyulmayabilir.

Bu alandaki bazı önemli bölümler ise:

Bilgisayar Mühendisliği

Makine Mühendisliği

Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Yazılım Mühendisliği

Uçak Mühendisliği

Havacılık ve Uzay Bilimleri

Uluslar arası Ticaret

Yatırım Uzmanlığı

İşletme

Ekonomi

Nükleer Mühendislik

Mütercim-Tercümanlık

KaptanlıkBu bölümler genel olarak özel sektörü ilgilendirdiği için denklik sıkıntısı yaşamazsınız.

Bu yazıda asıl vurgulamak istediğim nokta herkesin denklik konusunu çok kafasına takması, herkes denklik almak istiyor ama neden? İnternette ki bilgilerin güncelleğini yitirmesi ve YÖK ün sık sık değişiklerler yapmasından ardından şöyle bir açıklama yapabiliriz.

Denkliğin asıl ve tek amacı “Doktorluk, Hukuk v.b. mesleklerde bilgisiz, okulla alakası olmayan insanların Türkiye de çoğalmasını önlemektir ve bazı meslekler için bu denklik şartı koşulmuştur.Fakat, Bilgisiyar Mühendisliği gibi bölümleri bitiren insanlar Denklik almak için fazla uğraşmazlar çünkü özel sektör de kendilerine iş edinebileceğine inanırlar. Devlet dairelerinde iş düşünmezler. Devlet dairelerinde çalışmaları için bölüm farketmezsin denklik alınmalıdır.

YÖK tarafından doğrudan denklik verilmese de öğrenciler Türkiye’ye döndükten sonra denklik için başvuruda bulunma hakkına sahiptir.

Devam zorunluluğu olamayan ve açık öğretim, uzaktan öğretim v.b. veren yabancı üniversiteler tarafından sunulan diplomalara YÖK tarafından denklik belgesi verilmemektedir.

Yurtdışından alınan Ön Lisans, Lisans ve Yüksek Lisans düzeyindeki yükseköğretim diplomalarının denklik işlemleri, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 7/p maddesi ile Yurt Dışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliği hükümlerine göre yapılmaktadır. Buna göre, yurtdışından alınan bir diplomanın denklik değerlendirmesine alınabilmesi için, diplomanın alındığı kurumun ve eğitimin yapıldığı programın, Yükseköğretim Kurulu tarafından tanınmış olması gerekmektedir.

Denklik Almak Zorunlu mu?” için 2 yorum

 • 2 Ekim 2018 tarihinde, saat 12:40
  Permalink

  kolay gelsin ukranyada eczacilik okumak istiyorum babam eczaci suan eczaneyle ben ilgileniyorum evliyim en basta sunu sormak istiyorum ilk bin universiteye kayit olmak zorunda misin ya da bana tavsiye edeceginiz bir okul var mi ilk bin universoteye girmezsem denklik kesinlikle verilmiyor mu eczsciliktanezun olup denklik alan var mi yardimci olursaniz sevinirim

  Yanıtla
  • 5 Ocak 2019 tarihinde, saat 23:31
   Permalink

   Denklik değil Tanınırlık önemlidir. Bir üniversitenin Tanınırlığının olup olmadığını öğrenmek için YÖK’e dilekçe yazabilirsiniz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir